Видова ідентифікація риб за допомогою рибопошукових технологій Lowrance 2016-07-12

Поради щодо ідентифікації риб за видами на екрані ехолота Lowrance від Нікуліна Сергія, рибалки-спортсмена.

Передмова

Пропоную до вашої уваги опис різних ситуацій на воді з точки зору ідентифікації виду риби.

За зображенням на екрані StructureScan з дуже високою ймовірністю дозволяє відрізняти рибу від інших об'єктів, у тому числі, що знаходяться біля дна. Доповнюють показання сканера дані із сонара. Однак, лише за зображенням, неможливо точно ідентифікувати якого виду ця риба. Технологія на це поки що не здатна.

Для підвищення ймовірності точної ідентифікації ми можемо використовувати поведінкові особливості різних видів риб, а також власний накопичений досвід, заснований на багаторазовому повторенні схожих ситуацій. Кожна водойма унікальна. На різних водоймах поведінка риби може бути різною.

Не стверджую, що у 100% вірно визначено вид риби у кожному конкретному прикладі. Це неможливо. Можна лише припускати, з якоюсь часткою ймовірності. Використовуючи наведені критерії та власний досвід, ви зможете застосувати метод на будь-якій водоймі. Представлені приклади допоможуть вам мислити творчо на риболовлі та отримувати ще більше задоволення від процесу та отриманого результату.

Робота, перш за все, розрахована на користувачів ехолотів серії HDS та ехолотів HDI середнього рівня підготовки, які вже мають досвід експлуатації. Також, буде корисна всім любителям риболовлі.

Перш ніж приступати до читання цієї роботи новачкам рекомендую ознайомитися з технічними особливостями технологій StructureScan та Broadband Sounder Lowrance.

Що показує прилад

У сучасному рибопошуковому устаткуванні використовуються різні методики. Можна виділити дві важливі групи - структурне «сканування» на частотах 455 і 800 кГц і сканування на частотах «сонара» 50, 83, 200 кГц. Технічних особливостей розбирати зараз ми не будемо. На прикладах розберемо, що в результаті нам показує прилад на екрані і як користуватися цими даними. З погляду ідентифікації виду риби ці методики доповнюють одна одну.

Як показує рибу сонар, DSI та бічний сканер

На екрані сонара риба з'являється дугами. За розміром дуги можна точно судити про розміри риби. Також, по довжині та висоті дуги можна робити висновки про пропорції тіла риби. Якщо дуга витягнута в довжину, то риба має витягнуту форму тіла. Якщо дуга висока та коротка, значить, риба має високе тіло. Про розмір риб можна судити автоматично увімкнувши функцію Fish I.D., при цьому на екрані відображатиметься умовний розмір риби.

На екрані нижнього сканера (DSI) риба відображається «ляпками». За розміром ляпки можна судити про розмір риби. Однак слід враховувати два аспекти. Перший, швидкість руху човна. Чим швидше, ніж менше ляпки. Ось, наприклад, човен рухається швидко, потім уповільнюється і потім знову розганяється до швидкості понад 40 км. При цьому реальний розмір риби у зграї однаковий, але на екрані бачимо різний розмір залежно від швидкості.

На экране мы видим разный размер рыбы в зависимости от скорости

А ось човен зовсім зупинився.


Экран нижнего сканера DSI - лодка совсем остановилась

 

Другий аспект, яка глибина. Чим більша глибина, тим більше об'єктів має вміститися на екрані і тим дрібнішими вони стають.

Досвід точного визначення розміру риби DSI потрібно напрацьовувати. Чим більше реальних картинок ви бачили, тим досвідченішим стаєте. Оптимальна швидкість визначення розміру риби з допомогою DSI близько 6 км/год. Якщо йдете з іншою швидкістю, робіть виправлення на швидкість. Крім цього важливо, щоб човен рухався з однією швидкістю і не змінював курс.

Якщо риба стоїть біля дна за допомогою сонара, її складно помітити. Чим ближче риба на дно, тим складніше сонар визначає її як окремий об'єкт. На прикладі нижче (на скріншоті ліворуч) це чітко видно – чим ближче риба стоїть на дно, тим складніше на екрані зрозуміти, що це дійсно риба навіть із включеною функцією Fish I.D., яка в даному випадку марна.

Экран нижнего сканера DSI - Чем ближе рыба ко дну, тем сложнее сонар определяет ее как отдельный объект

Дещо простіше справа з виявленням окремої великої риби на рівному дні. Ось на цьому прикладі (ліворуч) з більшою точністю можна ідентифікувати рибу, що стоїть біля дна. Але, для цього має бути правильно налаштована чутливість. Приклад нижче при оптимальних налаштуваннях чутливості чітко видно риби. що стоять біля дна, хоч і не всі.

Отчетливо видны рыбы. стоящие у дна

А ось на наступному прикладі (ліворуч), чутливість завищена, вся картинка засвічена. Риби у зграї практично злилися з дном та між собою. Тільки включена лінія дна дає припущення, що це окремі об'єкти від дна. Але абсолютної впевненості, що це риби немає.

Рыбы в стае практически слились с дном и между собой
Лінія дна сонара не завжди працює коректно. Ось (на скріншоті зліва), наприклад, на абсолютно рівному дні сонар провів лінію дна через середину зграї, хоча в даному випадку дно читається по яскравості.

Линия дна сонара не всегда работает корректно
Для пошуку риби, що стоїть біля дна, набагато зручніше користуватися DSI. Картинка з DSI дозволяє бути на 100% впевненим, що це риба, що стоїть біля дна. На всіх прикладах (права частина скріншотів), наведених вище, це чітко видно.


Окрема розмова про зграйну рибу. Найзручніше знайду за допомогою бічного огляду структурсканера, завдяки великій площі охоплення. А ось самотню, навіть велику рибу на бічному сканері осторонь човна, помітити вкрай складно. Невелику групу великих риб можна, більшу зграю ще простіше. Причому чим щільніша зграя або більша риба в ній, тим простіше.

Ось, наприклад, величезна зграя дрібної рибки читається завдяки високій щільності. Видно, що на ділянках із низькою щільністю краю зграї читаються гірше.

Боковой обзор структурсканера - Огромная стая мелкой рыбешки читается благодаря высокой плотности
На наступному прикладі зграя складається вже з великих екземплярів, настільки, що навіть видно силуети окремих риб і тіні, які вони відкидають на дно.

Боковой обзор структурсканера - видны силуэты отдельных рыб

По картинці бокового сканера ми можемо отримати уявлення про форму та розмір зграї. Також вже можна отримати деяке уявлення і про розмір риб та щільність зграї. Але найкраще щільність зграї та розмір окремих риб читаються на DSI. Причому чим щільніше зграя, тим складніше на сонарі зрозуміти з яких особин вона складається, і актуальніше картинка з DSI.


Ось, наприклад, велика щільна зграя. На сонарі все злилося, а на DSI видно, що щільність зграї неоднорідна, приблизний розмір окремих екземплярів, і нарешті стоїть біля дна судака.

На DSI видно, что плотность стаи неоднородна, примерный размер отдельных экземпляров, и наконец, стоящего у дна судака

Поведінкові особливості

Тепер поговоримо про характерні особливості поведінки різних видів риб. Це не їхтіологічні наукові дані. Строго кажучи, це лише висновки зі спостережень на рибалці. Основу моїх спостережень становлять водосховища середньої Волги.

Щука

 

Тримається окремо. У моно-зграї ніколи не збирається. Може бути абсолютно в будь-якому горизонті по глибині, залежно від наявності корму. Дуже сильно прив'язана до кормової основи риб інших видів. Вважає за краще вести осілий спосіб життя, полюючи на певну акваторію і не здійснювати тривалих переходів. Однак навесні та восени може здійснювати такі переходи, слідуючи за кормом.

Знайти самотню щуку на екрані ехолота дуже складно, ще складніше зрозуміти, що це саме вона. Найкраще відштовхуватися від кормової бази, шукати цікаві для стоянки щуки місця.

Судак

Може триматися окремо, але здебільшого зграйна риба. Відстоюється судак біля дна. Зграя частіше розсіюється дном. Коли йде активне клювання, може стояти в кілька ярусів, але від дна або коряжника далеко не відривається. На великій глибині зграя не піднімається в середні верстви і більше до поверхні. Судак біля берегового звалища на глибині 3-4 м також тримається біля дна. На менших глибинах піднімається до поверхні. Зграя може багато пересуватися, особливо восени. Часто судак виявляється поблизу зграй іншої риби. Не любить замулені ґрунти. Віддає перевагу щільному дну, яке ще краще обросло дрейсеною. Місця постійної дислокації - корчі та інше сміття, де судак ховається. Причому важливий вік сміття – що старше, то краще.

Т.к. судак тримається біля дна і в неоднорідних структурах знайти його за допомогою сонара дуже складно, при пошуку судака слід користуватися DSI, який легко виділяє судака, що стоїть біля дна, в коряжнику та інших структурах.

Окунь

Найнепередбачуваніша риба. Може збиватися у великі зграї. Щільність зграї не буває дуже високою. Може полювати у будь-яких горизонтах, колективно заганяючи видобуток. Утворює казани. Стаціонарного окуня можна зустріти на твердих пупках, забруднених свалах. Не любить мулисті ділянки.

Пошук зграйного окуня по ехолоту нетривіальне завдання. Оскільки розмір відносно невеликий, часто можна сплутати окуня з іншими видами. Т.к. він може утворити зграю у будь-якому горизонті, це також ускладнює його ідентифікацію. Причому зграя постійно змінює свою конфігурацію, заганяючи рибу. Можна його виявити розсіяним біля дна, але вже через хвилину він піднімається в середні шари і ще за хвилину утворює «котел». Потім усе повторюється. Якщо в місцях, де окунь котліт ви не виявляєте його за допомогою DSI біля дна або в інших шарах, значить, він пішов в інше місце. Такі місця слід накопичувати, забиваючи крапки в навігатор та перевіряти їх по черзі. Стаціонарного окуня шукаємо по DSI у місцях дислокації: корчі, сміття, дрейсени.

Ліщ

Наступні риби для спінінгіста представляють інтерес як об'єкт полювання для хижої риби. Знайшовши гарну зграю кормової риби, можна розраховувати на щуку чи судака.

Можна зустріти його розсіяним дном, що мало цікаво для нас. Цікавіша багатоярусна зграя. Причому навіть висока зграя знову не відривається від дна. Це може бути на різних глибинах. Навіть біля берега зграя у кілька ярусів стоятиме, не відокремлюючись від дна. Зграйний лящ не любить затримуватися на швидкій течії, тому його потрібно шукати в затишно. На ділянках зі швидким перебігом, зграя може сховатися за якоюсь перешкодою. Пошук зграї ведемо одночасно за допомогою бічного сканера та DSI, відразу визначаючи розмір особин.

Короп, сазан

Також як і лящ харчується біля дна, перемелюючи дрейссен. На відміну від ляща щільність зграї та розмір нижче, ярусів мало, а окремі особини набагато більші. Великий короп має високе тіло. Великий Волзький сазан довший за короп. Можуть утворювати змішані зграї. Шукаємо по боковику та DSI. Розрізняємо формою тіла, по дугах.

Сопа

Утворює багатоярусні зграї. Сопа, на відміну від ляща, може частіше втрачати контакт з дном і утворювати химерні форми. І звичайно відрізняється розміром. А ось із підліщиком сплутати дуже легко.

Інша «біла» риба

Підліщика часто ще можна сплутати з червонопіркою та сорогою, через однаковий розмір. Точно відрізнити їх за приладом неможливо. Зміни зграї також дуже схожі.

Інша дрібніша риба мало цікава. Хоча якщо в окрузі немає ляща, але є велика зграя уклейки, наприклад, перевірити можна і її.

Також слід зазначити, що зграї часто мають змішаний видовий склад. Також зграї можуть складатися з різних особин, що відрізняються за розміром.

Приклади із практики

Далі розглянемо кілька характерних прикладів.

Мокшинське водосховище у Самарській області. Штучне водоймище. Зграя запущеного коропа. Орієнтовний розмір риб близько 1 кг. На користь того, що це короп говорить форма дуги та розмір риб – коротка висока.

Мокшинское водохранилище в Самарской области. Стая запущенного карпа.

Та ж водойма. Змішана зграя дрібної краснопірки та плітки. Те, що саме краснопірка і плотва визначилося візуально, в мілководних місцях де зграя стоїть близько до поверхні.

Мокшинское водохранилище в Самарской области. Смешанная стая мелкой красноперки и плотвы.
Ще один приклад з тієї ж водойми. Це вже схоже на невеликого товстолобика, який теж запущений у це водоймище.

 

Мокшинское водохранилище в Самарской области. Похоже на некрупного толстолобика

 

Волга. р. Чапаївка. Характерний приклад стоїть на 4м. зграї судака по береговому звалю. Човен йде вздовж валу. Зграя має мало ярусів і розосереджена біля дна. Саме так часто виглядає судак. Розмір непоганий.

Волга. р. Чапаевка. Пример стоящей на 4м. стаи судака по береговому свалу.
Ось він. З точки було спіймано кілька судаків. Судак клював по годинах. Хоча виявлявся ехолотом і до початку клювання і після його завершення.

Волга. р. Чапаевка. Пойманный судак
Волзька протока поблизу м. Сизрань. Зграя ляща. Зграя відносно не щільна, але складається з їхніх великих особин. Це видно навіть на бічному сканері.

Волжская протока близ г. Сызрань. Стая леща.
А ось один із «пастухів» цієї зграї. Це найбільший пастух, знятий з цієї зграї ляща.

Волжская протока близ г. Сызрань. Щука.
Волга. Петровський затон біля Самари. Приклад, як зграя ляща знаходить собі укриття у складках рельєфу. Лещ невеликий.

Волга. Петровский затон близ г. Самара. Пример, как стая леща находит себе укрытие в складках рельефа.
З цієї зграї було спіймано кілька дрібних щук. Ось одна з них.

Волга. Петровский затон близ г. Самара. С этой стаи было поймано несколько некрупных щук.
Волзькі протоки поблизу м. Сизрань. Пупок, у якому періодично з'являється і котліт окунь. На цей раз мені пощастило, окунь на місці. Тепер він стоїть біля дна і його можна ловити на джиг.

Волжские протоки близ г. Сызрань. Пупок, на котором периодически появляется и котлит окунь.
За кілька хвилин він закотив і в хід пішли воблери.

Волжские протоки близ г. Сызрань. Окунь
Отже, рибопошукова техніка на даному етапі розвитку дозволяє визначати розмір та форму тіла риби. Також дозволяє визначати розмір, щільність і конфігурацію зграї, а також розмір окремих її особин. Керуючись цією інформацією, а також власним досвідом та знаннями про звички риб, можна з якоюсь часткою ймовірності стверджувати яку саме рибу ми бачимо. Для рибалки ця інформація дозволяє приймати рішення про необхідність облова даного місця, тим самим заощаджуючи час і підвищуючи результативність риболовлі в цілому.

 

Нікулін Сергій, рибалка-спортсмен, Самара

heon.spinningline.ru

Корзина  

товар (пустая)


Articles categories